I majitelé dokonalých kombinací kočárků pořizují pro své dítě golfové hole.

Kočárky tzv. golfky jsou výborné pro dítě, které samo chodí a vozí se jen občas. Nejlépe se tyto kočárky užijí pro děti mezi 18. měsícem a 2. rokem, tedy v období, kdy potomek nedšeně doťapká s mámou na nákup, ale při delší procházce si ještě rád odpočine.

Teoreticky je možné kočárky tzv. golfky využít i pro menší dítě, ale pokud umí samo sedět jen krátkou dobu, je nutné pořídit kočárek s polohovací opěrkou zad, aby se dala upravit pro ležení.

Sedací plocha by měla být zpevněná – nevhodné je pro prověšený kus látky slabé slovo.

Výhody

Kočárky tzv. golfky jsou lehké a skladné, ocení je hlavně ti, kteří často jezdí autobusem nebo tramvají.

I při přepravě autem je příjemné, že zaberou málo místa.

Kvůli malým a většinou tvrdým kolečkům se kočárky hodí do městského prostředí, tedy na hladké rovné povrchy. Do terénu je lepší zvolit kočárky s dobře odpruženými a měkkými koly.

Čeho si všímat

Zorientovat se v současné rozsáhlé nabídce golfáčků na našem trhu je poměrně náročné. Z velké škály výrobců každý produkuje několik typů s různými vlastnostmi. Jaké parametry by měly kočárky splňovat?

Na první pohled zákazníka zaujme byrva. I když nebude tím nejdůležitějším kritériem výběru, na leccos lze upozornit.

Rozmyslete si například černou barvu, v létě může být díky ní kočárek pořádně rozpálený. Zvažte i žlutou barvu – přitahuje hmyz. Na hodně světlých materiálech je zase rychle vidět špína atd.

Kvalitu kočárku určují hlavně konstrukční vlastnosti. Prozkoumejte, zda na golfkách nevyčnívají žádné ostré hrany a šrouby, o které by se moéhlo dítě poranit. Konstrukce by měla být pevná a stabilní, aby by při zatížení nedocházelo k nežádoucím deformacím.

Bohužel z hlediska boční stability selhávají některé levnější modely. Kvůli riziku převrácení a úrazu dítěte musí mít kočárky kšíry. Ty jsou nejčastěji pětibodové, mohou být i tříbodové nebo dvoubodové. Vypadnutí dítěte z kočárku zabraňuje opěrka na ruce a široký pás mezi středem tohoto madla a sedadla. Kvůli případnému posunu těžiště stability je nutné dodržet doporučení výrobců: nezavěšovat na rukojeti tašky ani sítě. Na odkládání věcí řada golfek košíky vě spodní části. Jeho zatížení je ovšem omezené. Každé kočárky musí mít bezpečné brzdy a opěrku na nohy.

Kolečka

Není k zahození koupit si typ s otočnými kolečky, která se ovšem dají v případě potřeby zaaretovat ( zafixovat). Odpružená kolečka mívají jen luxusnější modely.

Rozhodně doporučujeme koupit kočáreky se stříškou, chrání alespoň jak před deštěm, tak před nebezpečným letním sluncem. Nepodceňujte ani boční opěrky, vaše dítě si při jízdě nepohmoždí hlavičku o konstrukci.

Ceny se liší

kočárky se dají koupit za 1.000,–Kč až 18.000,–Kč. V takto široké cenové škále samozřejmě platí, čím dražší věc tím komfortnější vybavení.